ظاهری عادی و باطنی باورنکردنی

Parisa Negargar-homify Parisa Negargar-homify
戸手本町の家(リフォーム), アトリエ スピノザ アトリエ スピノザ اتاق نشیمن
Loading admin actions …

در این مقاله به ژاپن سفر می کنیم و سری به یکی از پروژه های دفتر معماری اسپینوزا در توکیو می زنیم. معماری این خانه تلفیق بسیار جالبی از معماری سنتی ژاپنی و معماری مدرن دنیا با سبک مینیمالیستیک است و به نحو ویژه ای به ساکنین کتابخوان منزل توجه کرده تا بتوانند با آرامش و به راحتی از خواندن کتابهای مورد علاقه ی خود لذت ببرند.

نمای جلو

نمای ساختمان ساده و سنتی است. پشت بام شیربانی با سفالهای خاکستری به همراه رنگ خاکستری کهنه ی نما باعث میشود که ساختمان به خوبی با ساختمانهای مجاور خود تلفیق پیدا کند و به چشم نیاید.  در ادامه میبینیم مه معماری داخلی این خانه اصلا آن چیزی نیست که از آن انتظار می رود.

نمای پشت

پشت ساختمان هیچ شباهتی به جلوی آن ندارد. ایوان هم ترازبا باغچه امکان استفاده از آب و هوایی کاملا متفاوت ازمحیط پیرامون را ایجاد می کند.راه پله ایوان را به بالکن طبقه ی دوم متصل کرده و امکان لذت بردن از نمایی کاملا متفاوت را ایجاد می کند. 

ورودی

چیزی که این فضا را بسیار جذاب می کند و قایم باشک نمای خانه های مجاور از لابه لای فضاهای منفی تعبیه شده در این راهروست.همچنین نورپردازی مصنوعی زیر نیمکت به همراه استفاده از درهایی به سبک راستیک فضای بسیار ویژه ای را در این محیط ایجاد کرده است.

نورگیر فضای داخلی

یکی از مهمترین ویژگیهای این خانه تلاش موفق معماری برای ایجاد تداوم بین فضای خارجی و فضاهای داخلی با استفاده از پنجره است. به این روش ساکنین منزل در تمامی فضاهای خانه با دنیای بیرون در تماسند.

نشیمن

امروزه فضای نشیمن معمولا ترکیبی ازهال و آشپزخانه است. استفاده ازکمدی با سبک سنتی ژاپنی و تزئینات چوبی سقف یاد آوری است از معماری سنتی که به خوبی با سایر اجزای مدرن این اتاق نشیمن همخوانی دارد.

دید نمای داخلی از بیرون

مثالی دیگرازتلفیق فضای داخلی و خارجی. درهای شیشه ای بزرگ و کشویی که امکان یکی شدن فضای نشیمن با بالکن را به راحتی ایجاد می کنند. استفاده از چوب با رنگ گرم برای کف پوش بالکن فضایی گرم و صمیمی را برای اوقات فراغت خانواده مهیا کرده است.

میز تحریر با دید به بالکن

استفاده از این صفحه ی سراسری چوبی زیر پنجره بالکن که بهترین نور طبیعی را برای خواندن تأمین می کند ، یک میز بسیار مناسب را برای خواندن و نوشتن ایجاد کرده است.

نشیمن طبقه ی دوم

از پله ها بالا میرویم و وارد نشیمن طبقه ی بالا می شویم. در اینجا میتوانیم به اتاقهای خواب دسترسی پیدا کنیم. دراینجا هم استفاده از درها و پنجره ها به وارد شدن نور طبیعی و ارتباط فضای داخلی وخارجی کمک می کند.

آسمان نما

معرفی آسمان نما در فضای زیر شیربانی  تأثیر زیادی بر سبک کردن فضای معمولا خفه ی چنین فضاهایی دارد.  

Need help with your home project?
Get in touch!

نکات برجسته از مجله ما